A NÉGYSZER program egyik kiemelt terve, hogy elindítsa a MODUL programot.
Mivel a program jelenleg nem rendelkezik állami támogatással, de egyes elemeire lehet pályázni (háztáji tartás, növénytermelés, piacépítés és létesítés, stb.) látunk esélyt a megvalósításra, ha a közösségek összefognak!
A MODUL nem más, mint háztáji termelésre épített közösségi mezőgazdasági rendszerek összessége. (Regisztráció a cikk végén!)
A jelentkezők otthon termelnek zöldséget, gyümölcsöt, baromfit, sertést, stb. A termelt javakat az erre a célra épített feldolgozó egységekben félkész, késztermékké alakítjuk, majd rövid ellátói láncokba szerveződve értékesítjük. Ezzel biztos jövedelmet biztosítva a kistelepülések azon lakóinak, akik készek és képesek felvállalni azt, hogy részt vesznek egy átfogó, szakmai alapon szervezett, a piacon már most is megtalálható és a NÉGYSZER oldalán szeptember közepétől elérhető pályázatokon.
Mi magunk, és a szakmai partnerek azon dolgozunk, hogy képesek legyünk a lehető legnagyobb létszámban segíteni a jelentkező önkormányzatokat, kisebbségi önkormányzatokat, civil szervezeteket, vállalkozókat és magánembereket.
Az ORŐ szakmai partnerei által létrehozott MODUL program megvalósításához több ezer jelentkezőre van szükség, hogy a pályázati erőforrásokon túl, kormányzati erőforrásokat is igényelhessünk!
Pár szó a MODUL Programról.
A gazdasági beavatkozás célja, hogy a jelen válsághelyzetben radikális és gyors segítséget nyújtson a kistelepülési foglalkoztatásban. A felvázolt terv, modulrendszerű, fenntartható, szemléletváltást eredményező, élelmiszertermelő – részben közösségi alapon szerveződő – vállalkozások, piacilag indokolt indítását célozza meg.
Adott településeken egy központi termelőegység, valamint több, előre nem meghatározott számú háztáji termelőegység beindítását terveztük meg. A központi egység feladata az indítás, a projekt alapvető termelési mechanizmusainak megteremtése, valamint a helyi feladatok menedzselése.
Az elképzelés bárki számára egyszerűen értelmezhető, világos célkitűzéseket fogalmaz meg, biztos munkahelyet és ezzel jövedelmet biztosít, adó és járulékalapokat teremt, fenntartható – mezőgazdasági, élelmiszeripari, valamint kereskedelmi és szolgáltatói projektláncolatot épít.
A háztáji modulok az alapvető termelési feladatok összességét látják el. A terv könnyen másolható mintákat épít fel, ezáltal egyszerű és az esetek nagy hányadában tapasztalati úton is másolható.
Tervezetünk már létező, ismert, társadalmilag elfogadott, szakmailag elismert, tudományosan alátámasztott mintákra épül.
Modulrendszer
A tervezett modulrendszer alapvetően egy Központi telephelyből valamint több Háztáji telephelyből áll.
A Központi telephely (KT) a helyi környezeti és természeti adottságokra, a fellelhető és/vagy létrehozott hagyományokra épített, kifejezetten modern technológiai attitűddel tervezett és kivitelezett, az EU normatívákat maximálisan kielégítő, ugyanakkor tájjellegű, minden szempontból magyar, elsősorban agrártermékek előállítását célozzák meg a háztájiban, illetve a saját termelési modelljében megtermelt alapanyagokat felhasználva. Ennek megfelelően:
- moduljai a háztáji terelésből származó termékek megalapozását, logisztikáját, feldolgozását szolgálják EU normatíva mentén.
- a KT paraméterezése alapvetéseiben: ökológiailag biztonságos, fenntartható feldolgozó és kiszolgáló rendszerek mellett:
- Azonnal és/vagy üzemelésének és/vagy építésének folyamatában energiakorszerűsítésen megy át és alapvető ellátását megújuló energiával szervezi újra.
- Felügyeleti rendszerei képessé teszik a rugalmas és piacilag indokolt, hatékony HT és önmenedzselést.
A Háztáji Telephely (HT) tervezett termelési mértékkel bíró, a terv szerint az első időszakban mintegy „alkalmazotti státusz”-ban üzemeltetett egység, a későbbiekben, pedig helyileg bejegyzett önálló vállalkozásként funkcionálhat. A telephely alapvetően a Központi telephely számára termel, azaz látja el agrártermékekkel. Ennek megfelelően:
- moduljai a központi telephely ellátására vannak méretezve, termelési előírásai szigorú tervezettséggel működnek, négy évszakos ellátást megcélozva.
- a HT paraméterezése alapvetéseiben: ökológiailag biztonságos, fenntartható alapanyag termelés emellett,
- Azonnal és /vagy üzemelésének következtében energiakorszerűsítésen megy át és alapvető ellátását megújuló energiával szervezi újra.
A modulrendszer előnyei:
- Könnyebbé teszi a tervezhetőséget és az áttekintést.
- Egységesített termék és kereskedelmi struktúrát alapoz meg.
- Lokális igényfelmérésre és adottságokra épül.
- Munkaerő optimalizálást biztosít.
- Környezeti terheket csökkent
- Termelési előrejelzéseket ad
- Rugalmas piaci ellátás biztosít
- Bővíthető
- Átlátható szervezeti struktúrát biztosít
- Magas minőségi célokat valósít meg
A Projekt
A projekt megvalósulását elképzelésünk szerint egy központ segítené, hiszen fióktelephelyeket (KT) hoz létre az adott régiókban, illetve a fióktelephelyek alakítják ki saját beszállítói, kereskedelmi hálózatukat a helyi háztáji termelőkkel (HT) és külsös vállalkozókkal.
A program – megvalósulása – esetén:
- Pár nap alatt keresetet biztosít a leghátrányosabb régiókban élő munkanélkülieknek
- Megtalálja és munkára fogja a képzett, de munka nélkül maradt munkavállalókat
- Hazai mezőgazdasági termékeket és alapanyagokat állít elő.
- A termékeket lokálisan gyűjti, és készíti elő a piacra,
- Piaci alapon üzemelő termelői bázist létesít, szigorú követelményrendszerrel.
- Egyszerű projektszervezési módszert alkalmaz
- Környezet és energiatudatos rendszereket és módszereket alkalmaz, megújuló energiát hasznosítva.
A felállított struktúra előnyei:
- A modell alapvetően nyereségorientált, így a közfoglalkoztatási koncepcióval szemben képes közép és hosszú távon (2-5 év) jelentős profitot termelni.
- Háztáji, magasabb hozzáadott értékű termékek előállítását célozza hatékony minőségbiztosítási normák alkalmazásával.
- A központi irányítás révén olcsóbbá teszi a feldolgozást, az organizációs és logisztikai munkát.
- Célja, egy ökológiailag biztonságos termékpaletta létrehozásával megjelenjen a hazai és a nemzetközi piacon.
- A létrehozni kívánt mezőgazdasági egységek erősítik a helyi pénzügyi forgalmat, az agrárcélú beszerzések keretében piaci stabilizációs erőként hatnak, valamint a fogyasztást serkentik.
- A létrehozott rendszer magas adó és járulékpotenciált biztosít, hiszen a létrehozott termelői egységek valós és értékteremtői munkát végeznek.
- A fejlesztések hosszabb távon hatást gyakorolnak a turizmusra, a közlekedés, valamint az infrastruktúrafejlesztésre egyaránt.
ÁLTALÁNOS TÁJÉKOZTATÁS
A Modul programra egy összegben jelenleg nem áll rendelkezésre állami, vagy EU támogatás, de az adott részelemekre – kertépítés, állattartás, helyi piac és termelőegységek létesítése, stb. – IGEN!
Az adott pályázatokra REGISZTRÁCIÓT KÖVETŐEN – a saját webirodában lehet jelentkezni szeptember 10 után.
Fontos kiegészítés
A Modul program kapcsán az Országos Roma Önkormányzat, az Országos Roma Foglalkoztatási Központ, valamint partnerszervezeteik kormányzati kezdeményezéssel élnek, ha a program kellő társadalmi támogatást biztosít!
A kellő társadalmi támogatás
Megyei szinten minimum:
- 100 regisztrált partnerszervezet (önkormányzat, kisebbségi önkormányzat, civil szervezet, vállalkozás) a www.negyszer.hu rendszerében
- A projekthez egy-egy településről minimum regisztrált 80 igénylő család minimum két nagykorú tagjának regisztrációja a Négyszer rendszerébe.
- Megyei szinten minimum 1000 család regisztrálása (minimum 10 település igénye)
- A már kiírt, elérhető és a négyszer által megjelölt pályázati lehetőségek igénylése nagy tömegben.
Ha egyetért kérjük REGISZTRÁLJON IDE KATTINTVA!!