A Debreceni egyetem projektterve
A projekt indokoltsága:
Magyarország kevésbé fejlett régiói számos problémával küzdenek, a (köz)szolgáltatások elérhetőségének és minőségének problémái, a képzett munkaerő hiánya, a lakosság elvándorlása, a korai iskolaelhagyás, a hátrányos helyzetű emberek számának stagnálása vagy növekedése mind rontja a versenyképességet és ezáltal az életminőséget.
Magyarországon a KSH adatai szerint a nők foglalkoztatási rátája (2020-ban 61,4%) jelentősen elmarad a férfiakétól (2020-ben 76%). A közfoglalkoztatásban résztvevők napi arányszámát figyelembe véve a nők vannak többségben (59,6%).
A női foglalkoztatási helyzetet negatívan befolyásolja az is, hogy a magyar munkaerőpiac nem elég rugalmas. A nemzetközi tapasztalatok szerint ráadásul mindez a termékenységre is hatással lehet: jellemzően azokban a fejlett országokban vállalnak a családok több gyermeket, ahol magas szintű a női foglalkoztatottság, valamint a szülők jelentős segítséget kapnak családi és munkahelyi kötelezettségeik összehangolásában. Nemzeti érdek tehát, hogy erős gazdasággal és hatékony családpolitikával a nők munkába állása, valamint a család-munka összeegyeztetését célzó kezdeményezések további támogatást kapjanak. A tervezett projektünk célja a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, a család és munka összeegyeztethetőségének előmozdítása innovatív helyi megoldásokkal és együttműködésekkel.
A Kormány által tervezett 3%-alatti munkanélküliségi ráta, véleményünk szerint sokkal könnyebben elérhető a nehezen mozdítható, inaktív nők munkaerőpiaci programokba történő bevonásával!
A nők munkaerő-piaci helyzetének kezelésében fontos eszköz lehet a részmunkaidős állások, távmunka biztosítása vagy egyéb atipikus munkalehetőségek kínálata. A munkajogi szakértők egybehangzóan állítják, hogy a jogi keretek megvannak erre, a modellek viszont hiányoznak. Az atipikus munkaformák alkalmazása terén a helyzet a versenyszférában jobb, de tudnunk kell, hogy a versenyszféra alkalmazottjai 73%-ának a KKV-k adnak munkát, számukra nem elég a kifinomult jogi környezet, hanem egyszerű, jól használható modellek kellenek.
Az általunk tervezett projekt hozzájárul a nők és férfiak közti egyenlőség érvényesülésének elősegítéséhez, a kisgyermeket nevelő nőkkel szembeni foglalkoztatási diszkrimináció csökkentéséhez, továbbá lehetőség nyílik a munkahelyek családbaráttá tételére, atipikus foglalkoztatási formák és rugalmas munkaszervezési módok alkalmazására.
A korábban megvalósult projektek mellett továbbra is fennmaradtak olyan társadalmi hiányok és olyan problémák, mint például a munkaerőpiaci szempontból aktív női munkavállalók részére munkahelyek biztosítása, melyek megoldása várat magára. Az új módszerek kipróbálásával megvalósuló projektünk célja ezen társadalmi hiányok és problémák kezelése és a hatékonyságban rejlő tartalékok kiaknázása innovatív módszerekkel.
A tervezett projektünk egyszerre támaszkodik az új tudományos eredményekre és a helyi szereplők tapasztalataira és helyismeretére, így megalapozott, új, helyi sajátosságokhoz legjobban illeszkedő válaszok, modellek születhetnek a társadalmi problémákra.
A nők foglalkoztatásának legnagyobb akadályai a következők a területfejlesztésben érintett gazdasági szereplők alapján:
- mobilitás alacsony foka, megközelíthetetlen vagy nehezen megközelíthető munkahelyek
- jelenlegi pályázati/támogatási rendszerek átfedése, illetve egyes célcsoportok kimaradása
- női munkavállalók kompetencia felmérésének hiánya
- munkaadói oldal vizsgálata a női munkavállalók foglalkoztatása szempontjából.
- női munkavállalók részére komplex foglalkoztatási modell hiánya
- hátrányos helyzetű/elmaradott településeken a munkalehetőségek hiánya
A tervezett projektünk céljaival az alábbi stratégiákhoz illeszkedik:
- A Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiában (NTFS)
- Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlőségét Elősegítő Nemzeti Stratégia
- Civil stratégia
A tervezett projektünk a következő területek közül több megoldására is koncentrál:
- családokat és fiatalokat érintő munkaerőpiaci szolgáltatások,
- egész életen át tartó tanulás,
- szociális ellátások és szolgáltatások, gyermekvédelem, gyermekjólét,
- köznevelés, ezen belül:
- végzettség nélküli iskola elhagyás csökkentése a fiatal nők körében,
- hátrányos helyzetű női tanulók felzárkóztatása,
- hátrányos helyzetű női tanulók integrációja,
- társadalmi felzárkózás és befogadás, ezen belül:
- kisebb települések elszegényedése, elnéptelenedése,
- női társadalmi csoportok társadalmi-gazdasági integrációja,
A projekt célcsoportja:
A projekt célcsoportját a munkaerőpiaci szempontból aktív, vagy aktívvá tehető nők alkotják. A projektünkben al-célcsoportokat is meghatároztunk két dimenzió mentén, amely lehatárolás a Debreceni Egyetem humántudományok területén dolgozó kutatók és tanárok véleményét, javaslatát is tükrözi:
Az első dimenziót a célcsoport tagjainak végzettsége jelenti:
- általános iskolai végzettséggel nem rendelkező nők
- általános iskolai végzettséggel rendelkező nők
- szakiskolai végzettséggel rendelkező nők
- érettségivel rendelkező nők
- felsőfokú végzettséggel rendelkező nők
A második dimenziót a célcsoporttagok életkora és az inaktivitás időtartama jelenti:
- nők, akik munkatapasztalat nélkül, fiatalon vállaltak gyermeket
- nők, akik már rendelkeztek munkatapasztalattal a gyermekvállaláskor
A projekt célcsoportjaként kiemelt szerepet szánunk a KKV-k fejlesztésére, hiszen ezen vállalkozások foglalkoztatási potenciálja kiemelkedő. A nők munkaerő-piaci helyzetének kezelésében fontos eszköz lehet a részmunkaidős állások, távmunka biztosítása vagy egyéb atipikus munkalehetőségek kínálata. A munkajogi szakértők egybehangzóan állítják, hogy a jogi keretek megvannak erre, a modellek viszont hiányoznak. Az atipikus munkaformák alkalmazása terén a helyzet a versenyszférában jobb, de tudnunk kell, hogy a versenyszféra alkalmazottjai 73%-ának a KKV-k adnak munkát, számukra nem elég a kifinomult jogi környezet, hanem egyszerű, jól használható modellek kellenek.
A projekt tervezett felépítése:
Adatgyűjtési szakasz:
- Az előkészítési szakaszban szükséges megvalósítani a projekt szakmai megvalósításában részt vevő szervezetek feladatmeghatározását, a projektmenedzsment szervezet felállítását, illetve a projekt megvalósításához szükséges szervezeti struktúrát.
- Az előkészítési szakaszban történik meg a Debreceni Egyetem oktatóinak közreműködésével az adatgyűjtés, amely munkaadói oldalról fogalmazza meg azokat az igényeket és lehetőségeket, amelyek a munkaadók igényeit és elvárásait határozza meg a nők minél nagyobb létszámban történő foglalkoztatásáról. Emellett párhuzamosan lefolytatásra kerül az a kutatás is, amely a női munkavállalók kompetencia felmérését végzi el, annak érdekében, hogy a jelenleg rendelkezésre álló, nem feltétlenül pontos statisztikai adatok naprakésszé váljanak.
- Az előkészítési szakaszban fontosnak tartjuk egy olyan összehasonlító tanulmány elkészítését, amely a jelenleg rendelkezésre álló pályázati/támogatási rendszert vizsgálja olyan szempontból, hogy melyek azok a területek, ahol átalakításra van szükség, ahol hatékonyság javulást lehet elérni.
- Szükségesnek tartjuk egy olyan szakmai anyag elkészítését, amely a nemzetközi jó gyakorlatokat, módszertanokat elemezi, annak érdekében, hogy a jelen projekt keretében létrehozandó modellbe be lehessenek ezeket építeni.
- Az előkészítési szakaszban történik meg a helyi munkaadók és szakmai szervezeteik tájékoztatása, érzékenyítése, együttműködések kialakítása a projektcélokkal összhangban
- Szakmai helyi rendezvények, találkozók szervezése a célcsoport számára a női foglalkoztatásban kiemelt szereppel bíró helyi szervezetekkel, szakmai kamarákkal, vállalkozói szervezetekkel: foglalkoztatási kerekasztalok szervezése a helyi munkaadók, vállalkozások, szakképző helyek, szociális és civil partnerek, munkaadók bevonásával
- A tervezett projekt megvalósításához szükséges informatikai eszközbeszerzések
Projektgenerálási szakasz:
- Nők társadalmi és gazdasági szerepvállalásában rejlő lehetőségek és előnyök helyi bemutatása, valamint a társadalmi sztereotípiák lebontása, a nők és férfiak változó szerepeinek tudatosítása érdekében tájékoztató napok és/vagy előadások, és/vagy kampányok, események, akciók szervezése, online tartalmak készítése, helyben mintaként szolgáló nők és férfiak példájának közzétételével, a helyi és a közösségi média használatával
- Atipikus foglalkoztatási formák és rugalmas munkaszervezési módok helyben való elterjesztésének ösztönzése, elfogadottságának erősítése (pl. jó példák bemutatásával, munkáltatókat és munkavállalókat megszólító rendezvények keretében, fórumokon, állásbörzéken, atipikus modellben dolgozó nők tapasztalatainak megosztásával, a munkaadók és női munkavállalók közti eszmecserével stb.).
- A nők vidékfejlesztésben, térségfejlesztésben, gazdaságfejlesztésben betölthető szerepének, új ill. hagyományos ágazatokban és szakterületeken (pl. zöld gazdaság, környezetvédelem, fenntartható fejlődés, információ technológia, sajátos szakmák, helyi hagyományokat felélesztő vállalkozások, helyi adottságokra alapuló növénytermesztés, kisipari tevékenység és új szolgáltatási formák stb.) kínálkozó lehetőségeinek, megvalósított, működő jó gyakorlatok bemutatása, terjesztése nőknek és lányoknak.
- Női munkavállalók részére nyújtandó képzések kidolgozása, esetleg meglévő képzések továbbfejlesztése. Személyre szóló, munkahelyi előrelépést, soft skillek erősítését, vállalkozói hajlandóságot, önfoglalkoztatást, karriertervezést, karriermódosítást kiemelten atipikus formában segítő képzések és/vagy, felkészítések és/vagy, fejlesztések és/vagy szolgáltatások kidolgozása, munkaerő-piaci helyi igényekhez, ezen belül kiemelten az atipikus munkavégzéshez szükséges és egyúttal a célcsoportra vonatkozó személyes fejlődési elvárásokhoz igazodó képzések és/vagy felkészítések és/vagy, fejlesztések és/vagy, szolgáltatások (pl nyelvtudáshoz, információs technológiához, vidékfejlesztéshez, kreatív iparágakhoz, kisipari tevékenységekhez, zöld gazdasághoz, helyi hagyományok megtartásához, vállalkozásindításhoz, egyedi szolgáltatások nyújtásához, stb. kapcsolódóan
- Innovatív foglalkoztatási modell kidolgozása, amelynek lényege, hogy egy olyan ernyőszervezet jönne létre a nők foglalkoztatásának ösztönzésére, amely az alábbi feladatokat lenne képes ellátni:
- női munkaerőpiaci portált hoz létre és üzemeltet
- női munkaerő kölcsönzés
- női munkavállalói mobilitás növelése pl. telekocsi rendszer használatával/üzemeltetésével
- folyamatos tanácsadás a női munkavállalók részére
- kistelepülésen lévő női munkaműhelyeket üzemeltet, a helyben történő foglalkoztatás érdekében.
- folyamatos kapcsolattartás a munkaadókkal
- létrehoz és üzemeltet egy olyan női közösségi teret, amely lehetőséget teremt arra, hogy a női munkavállalók egymást mentorálják. A klubon keresztül történik meg az érzékenyítő tréningek szervezése és megtartása, szabadidős és csapatépítő tevékenységeket szervezése
A projekt időbeli megvalósulása:
Előkészítési szakasz: 6 hónap
Projektgenerálási szakasz: 3 hónap
Monitoring/nyomonkövetés: 3 hónap
Eredmények:
A tervezett projekttel egy olyan, nemzetközi tapasztalatokat is figyelembe vevő, de a helyi adottságokra épülő női foglalkoztatási projekt jön létre, amely a többi régióra is kiterjeszthető, és komplex megoldást kínál a női foglalkoztatási ráta növelése érdekében. A projekt megvalósítása során kiemelt figyelmet fordítunk a kommunikációra, ezért olyan innovatív kommunikációs eszközöket tervezünk használni, amely maximálisan figyelembe veszi a női célcsoporttagok életkorát, családi állapotát, képzettségi szintjét és földrajzi eloszlását.
A Négyszer program regisztrációja ITT TALÁLHATÓ!