Az egyszerű megfogalmazás az, hogy képzeljünk el egy kistelepülést, ahol van jónéhány a program tervei alapján felépített háztáji kisgazdaság (baromfi, sertés, kertészet, stb.), illetve van egy központi telephely, ahova ezek a kistermelők a terményeiket beviszik.
Otthon a háztájiban négy óra munka, a központi telephelyen hasonlóan négy óra munka.
A Központi telephelyen történik az állományok (haszonállat és haszonnövény) szaporítása (fialtatás, palántanevelés, stb.), itt szerveződik a takarmánykezelés (a háztájiak részére), itt történik a takarmány alapanyagának felvásárlása, és az ide beszállított háztáji termékek feldolgozása (savanyítás, aszalás, húsfeldolgozás, csomagolás, hűtés, stb.). A Központi szervezi a piaci részvételét és egységesíti az árukészlet arculatát, minőségét, kereskedelmi rendjét.
Azaz a háztájiban és a központi telephelyen dolgozók munkát kapnak és bért.
A központi telephely felelősen képes kezelni az üzletet.
A Modul felépítése tervezetten modulokból áll, azaz olyan szakmai, technika részegységekből, amik mentén a települések saját környezeti, természeti, piaci viszonyaihoz alkalmazkodó rendszert tudnak összeállítani.
Ennek a programnak a megvalósításán dolgozunk.
- felépíteni a háztáji termelőegységeket
- felépíteni a központi telep helyet
A program az Országos Roma Önkormányzattól független szakmai, szervezeti, pályázati és módszertani modell, ugyanakkor kifejezett cél, hogy a roma közösségeknek a MODUL program hatékonyan tudjon segíteni.
Fontos az ügy társadalmi támogatottsága, hiszen csak akkor lehet a döntéshozókra hatni, ha sokan jelzik, hogy szívesen vennének részt egy ilyen projektben
Ha ez érdekli az önök települését, esetleg szeretne ebben magánemberként részt venni (termelővé válni) kérem regisztrációjával jelezze.
A Négyszer programot kezelő BIOT rendszerben már két pályázat is segíti a modellt! Egy piacépítő (100 millió Ft.-/projekt) és egy kistermelőket támogató (5 millió Ft/termelő).